Gasparego: Mučeník

Gasparego: Mučeník

23.4.2018, 19:00
Ticho a spol., Školská 2866/14, 811 07 Bratislava

Čo by sa stalo, keby západoeurópsky kresťan hlásal svoju vieru tak naliehavo a radikálne, ako rada podobných uvedomelých stúpencov islámu? Páchal by atentáty a obetoval sa v mene viery? Tieto aktuálne otázky si kladieme pri čítaní novej hry súčasného nemeckého autora Mariusa V. Mayenburga.

Hlavným hrdinom hry Mučeník  je pubertálny Benjamín, ktorý odmieta chodiť na hodiny plávania, na hodinách biológie navliekať kondómy na mrkvu... Matka si praje počuť, že ide o drogy, iný dôvod podivného chovania jej jediného syna nepripadá do úvahy. Učiteľ telocviku v tom vidí tvrdohlavosť adolescenta, učiteľ náboženstva ho chce naverbovať pre svoju farnosť a riaditeľ školy dáva všetko za vinu učiteľskému zboru. Z Benjaminových protestov a biblických citácií však cítiť strach. Mučeník – Benjamín si nachádza vinníka - učiteľku biológie, ktorá je židovského pôvodu. Náhly zvrat v hre prispieva k skutočnej aktuálnosti a naliehavosti. Hra o náboženskom fanatizme, extrémizme a povrchnosti dnešnej spoločnosti je napísaná vtipným jazykom pretkaná biblickými citáciami.

Súbor Gasparego vznikol v roku 2000 v Liptovskom Mikuláši a v uplynulých rokoch sa vyprofilovalo na jedno z najvýraznejších amatérskych – neprofesionálnych divadelných zoskupení na Slovensku a to vďaka svojmu vysoko profesionálnemu hereckému súboru, progresívnemu a odvážnemu výberu titulov a tiež vďaka ich nekonvenčnému režijnému uchopeniu. Divadlo získalo mnoho ocenení na Slovensku aj v zahraničí, úspešne hosťovalo aj v SND v Bratislave.

Súčasťou večera bude tematická diskusia a výstava Jana Ledvinová a René Kubášek: Kto je to?.

Väčšina z nás osobne nepozná jediného moslima. Kým médiá vykresľujú moslimov ako homogénnu skupinu, ktorú si naša spoločnosť spája s obrazmi náboženského fanatizmu, konfliktov a násilia, výstavný projekt Kto je to? predstavuje skupinu irackých osobností, ktoré sa vymykajú stereotypným predstavám o teroristoch a utlačovaných ženách skrytých pod šatkami.

Podujatie sa koná v rámci 13. ročník festivalu [fjúžn], ktorý organizuje Nadácia Milana Šimečku.
Festival finančne podporili: Fond na podporu umenia, Acción Cultural Española, AC/E.


Predpredaj.sk vám umožňuje online nákup vstupeniek na rôzne hudobné, kultúrne, športové a iné podujatia. Vybrať si môžete aj zo širokej ponuky kurzov, adrenalínových zážitkov, výrobkov a služieb. Nezabúdame ani na najmenších, pre ktorých máme v ponuke detské tábory a zaujímavé akcie.

Po zrealizovaní platby si môžete vaše vstupenky vytlačiť. Vstupenky si môžete zakúpiť aj na niektorom z našich predajných miest.

  • Voľné sedenie
    Cena
    7,00 €
    Nie je v predaji

Odporúčané

Informácie k aktuálnej situácii
Koncert

Informácie k aktuálnej situácii

aktuálne informácie - Predpredaj.sk
Slovensko
Detail podujatia
School of Rock Musical (Škola ro(c)ku, muzikál)
Divadlo

School of Rock Musical (Škola ro(c)ku, muzikál)

09.10 - 10.10.2021
Divadelná sála IUVENTA, Karloveská 2951/64, 841 04 Bratislava
Detail podujatia
Štúdio L+S
Divadlo

Štúdio L+S

Sezóna 2021
Štúdio L+S, s.r.o., Námestie 1. Mája 5, 811 06 Bratislava
Detail podujatia
LUCIE V OPEŘE TOUR
Koncert

LUCIE V OPEŘE TOUR

20.10.2022 20:00
Zimný štadión Ondreja Nepelu, Odbojárov 9, 831 04 Bratislava
Detail podujatia
Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Divadlo

Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava

Sezóna 2021
Divadlo P. O. Hviezdoslava, Laurinská 20, 811 01 Bratislava
Detail podujatia