Gasparego: Mučeník

Gasparego: Mučeník

23.4.2018, 19:00
Ticho a spol., Školská 2866/14, 811 07 Bratislava

Čo by sa stalo, keby západoeurópsky kresťan hlásal svoju vieru tak naliehavo a radikálne, ako rada podobných uvedomelých stúpencov islámu? Páchal by atentáty a obetoval sa v mene viery? Tieto aktuálne otázky si kladieme pri čítaní novej hry súčasného nemeckého autora Mariusa V. Mayenburga.

Hlavným hrdinom hry Mučeník  je pubertálny Benjamín, ktorý odmieta chodiť na hodiny plávania, na hodinách biológie navliekať kondómy na mrkvu... Matka si praje počuť, že ide o drogy, iný dôvod podivného chovania jej jediného syna nepripadá do úvahy. Učiteľ telocviku v tom vidí tvrdohlavosť adolescenta, učiteľ náboženstva ho chce naverbovať pre svoju farnosť a riaditeľ školy dáva všetko za vinu učiteľskému zboru. Z Benjaminových protestov a biblických citácií však cítiť strach. Mučeník – Benjamín si nachádza vinníka - učiteľku biológie, ktorá je židovského pôvodu. Náhly zvrat v hre prispieva k skutočnej aktuálnosti a naliehavosti. Hra o náboženskom fanatizme, extrémizme a povrchnosti dnešnej spoločnosti je napísaná vtipným jazykom pretkaná biblickými citáciami.

Súbor Gasparego vznikol v roku 2000 v Liptovskom Mikuláši a v uplynulých rokoch sa vyprofilovalo na jedno z najvýraznejších amatérskych – neprofesionálnych divadelných zoskupení na Slovensku a to vďaka svojmu vysoko profesionálnemu hereckému súboru, progresívnemu a odvážnemu výberu titulov a tiež vďaka ich nekonvenčnému režijnému uchopeniu. Divadlo získalo mnoho ocenení na Slovensku aj v zahraničí, úspešne hosťovalo aj v SND v Bratislave.

Súčasťou večera bude tematická diskusia a výstava Jana Ledvinová a René Kubášek: Kto je to?.

Väčšina z nás osobne nepozná jediného moslima. Kým médiá vykresľujú moslimov ako homogénnu skupinu, ktorú si naša spoločnosť spája s obrazmi náboženského fanatizmu, konfliktov a násilia, výstavný projekt Kto je to? predstavuje skupinu irackých osobností, ktoré sa vymykajú stereotypným predstavám o teroristoch a utlačovaných ženách skrytých pod šatkami.

Podujatie sa koná v rámci 13. ročník festivalu [fjúžn], ktorý organizuje Nadácia Milana Šimečku.
Festival finančne podporili: Fond na podporu umenia, Acción Cultural Española, AC/E.


Predpredaj.sk vám umožňuje online nákup vstupeniek na rôzne hudobné, kultúrne, športové a iné podujatia. Vybrať si môžete aj zo širokej ponuky kurzov, adrenalínových zážitkov, výrobkov a služieb. Nezabúdame ani na najmenších, pre ktorých máme v ponuke detské tábory a zaujímavé akcie.

Po zrealizovaní platby si môžete vaše vstupenky vytlačiť. Vstupenky si môžete zakúpiť aj na niektorom z našich predajných miest.

  • Voľné sedenie
    Price
    7.00 €
    Not in sale

Recommended

HABERA & TEAM 2019 TOUR
Concert

HABERA & TEAM 2019 TOUR

20.06. - 09.11.2019
Slovensko
Event detail
Šansóny a iné piesne
Concert

Šansóny a iné piesne

september - december 2019
Slovensko
Event detail
Divadelná Nitra 2019
Theatre

Divadelná Nitra 2019

September – október 2019
Nitra
Event detail
Štúdio L+S
Theatre

Štúdio L+S

Sezóna 2019
Štúdio L+S, s.r.o., Námestie 1. Mája 5, 811 06 Bratislava
Event detail
KUBO československý muzikál
Theatre

KUBO československý muzikál

jeseň 2019
Slovensko
Event detail
Angry Birds on Ice
Show

Angry Birds on Ice

rok 2020
Bratislava/ Košice
Event detail
Tomáš Klus 2019 - Klusymfonie
Concert

Tomáš Klus 2019 - Klusymfonie

01.12.2019 18:00
AXA aréna NTC, Príkopova 6, 831 03 Bratislava
Event detail