WORLD MUSIC FESTIVAL BRATISLAVA 2022

WORLD MUSIC FESTIVAL BRATISLAVA 2022

18.08. - 21.08.2022
Bratislava

World Music Festival Bratislava 2022

Siedmy ročník festivalu world music v Bratislave sa bude konať od 18. do 21. augusta v historickom centre Bratislavy a vystúpia na ňom hudobníci zo Slovenska, Argentíny, Egypta, Kapverdských ostrovov, Portugalska, Poľska a Ukrajiny. Jeho najväčšou medzinárodnou hviezdou bude Vieux Farka Touré, skladateľ, gitarista, syn slávneho Ali Farka Tourého, trojnásobného držiteľa Grammy z Mali.  V ďalších dňoch sa po prvýkrát na Slovensku predstaví Tabanka z Kapverdských ostrovov, Ricardo Silva, vynikajúci hráč na portugalskú gitaru. Južnú Ameriku bude zastupovať Guanaco Trio a z Egypta príde legendárnyAdel Shams el-Din a Tarek Abdallah.

Zo Slovenska sa predstavia Sisa Michalidesová s hosťami, Ildikó Kali, Júlia Kozáková, chuligán-folkové trio Varkocs a skupina Alapastel s vokálnou skupinou Neha!.


Výhodná 4-dňová permanentka je platná na všetky podujatia festivalu od 18. do 21. Augusta 2022, cena: 45 EUR


18.8.2022/ 20:00                                                                                
Miesto konania: Koncertná sieň Klarisky, Klariská 1, Bratislava

Wernyhora (Poľsko) a Michal Smetanka (SK), Volodymyr Voyt (Ukrajina

Cena : 15 EUR

Wernyhora
sa špecializuje hlavne na hudobné tradície obyvateľov Karpát žijúcich na poľsko-ukrajinskom pohraničí (Lemkov a Huculov). Ich hudbu, krásu inštrumentálnych pasáží, aj nezvyčajný hlas sólovej speváčky vlani prijalo publikum s nadšením na viac ako 20 koncertoch. Na začiatku júna 2022 zverejnili nový singel s piesňou Żurba, ktorá je zároveň protestom proti vojne na Ukrajine.

Volodymyr Voyt hrá na tradičný ukrajinský strunový nástroj bandura, ktorý sa používa ako sprievod pri spievaní ľudových aj náboženských piesní, či eposov od stredoveku až dodnes.  Volodymyr je stálym členom Ukrajinského národného folklórneho súboru a účinkoval aj ako sólista v mnohých krajinách sveta.

Ich hosťom bude Michal Smetanka, vynikajúci multiinštrumentalista a spevák z východného Slovenska. Ako sólista hosťoval vo viacerých folklórnych súboroch, vystupoval na desiatkach festivalov na Slovensku, v Európe aj v  Ázii. V roku 2008 sa stal nositeľom prestížneho ocenenia ľudových výrobcov – Kráľ Európskeho ľudového remesla. Založil a vedie skupinu KarpaTon, ktorá sa venuje akustickej fúzii tradičnej hudobnej kultúry Karpát do nových hudobných žánrov.


19.8.2022/ 19:00
Miesto konania: Teatro Colorato, Františkánske námestie 2, Bratislava

Júlia Kozáková (SK), Ricardo Silva (Portugalsko), Tabanka (Kapverdy)

Cena : 18 EUR

Júlia Kozáková
 je speváčka, ktorá má veľmi široký umelecký záber. Na jar 2022 vydala debutový album s názvom Manuša, na ktorom interpretuje rómske ľudové piesne z rôznych regiónov Slovenska. Album nahrala v spolupráci s cimbalistom Ľubomírom Gašparom, huslislom Viliamom Didiášom, violistom Vojtechom „Bélu“ Botošom a kontrabasistom Jáno Rigom. Album Manuša bol v strede júna najhranejšou nahrávkou v MergingArts Global Radio v Bostone a v júli bodoval na 25. mieste medzinárodného albumového rebríčka Transglobal World Music Chart.

Ricardo Silva je považovaný za jedného z nových hrdinov portugalskej gitary, používanej pri štýle fado. Vyznačuje sa výnimočnou hráčskou technikou. V roku 2005 získal ako inštrumentalista prvú cenu na súťaži Grande Noite do Fado. Než sa vydal na úspešnú sólovú dráhu, sprevádzal so svojou gitarou množstvo fado spevákov, napríklad aj fenomenálnu Marizu.

Tabanka je skupina, ktorej hudba je inšpirovaná tvorbou kapverdských umelcov. Sú predstaviteľmi štýlu funaná, na ktorý majú svieži a súčasný pohľad. V ich podaní je to veselá, energická a radostná tanečná hudba. Funaná je štýl odvodený z hudby potomkov otrokov, zmiešaný so súčasným popom a jazzom. Tabanka to vie naživo poriadne rozpumpovať, takže na ich koncertoch málokto vydrží len tak sedieť.


20.8.2022/ 17:00
Miesto konania: Teatro Colorato, Františkánske námestie 2, Bratislava

Sisa Michalidesová (SK)

Cena : 10 EUR


Hudba, ktorú skladá Sisa Michalidesová, sa dá charakterizovať ako zmes jazzu, filmovej a divadelnej hudby, klasiky a iných žánrov. Jej albumy boli viackrát ocenené rôznymi cenami hudobných kritikov a odborníkov na Slovensku. Album Majster a Margaréta na motívy románu Michaila Bulgakova sa ocitol v najlepšej päťke v kategórii Jazzová hudba a album Commedia, inšpirovaný okrem iného balkánskou hudbou, sa dostal do prvej päťky v kategórii World music/Folk.Na tomto albume spolupracovala so špičkovými hudobníkmi ako je huslista Stano Palúch, cimbalista Marcel Comendant, srbský akordeonista Marko Kukobat a ďalší.


20.8.2022/ 19:30
Miesto konania: Nádvorie Zichyho paláca, Ventúrska 9, Bratislava

Guanaco Trio (Argentína), Tarek Abdallah a Adel Shams el Din (Egypt)

Cena : 12 EUR

Guanaco Trio
 je trojica hudobníkov a skladateľov pôsobiacich v Buenos Aires, ktorým učarovala argentínska hudba. Na jar 2022 nahrali debutový album, ktorý obsahuje tak ich vlastné kompozície, ako aj populárne melódie vychádzajúce z argentínskeho folklóru. Hoci v kovidových časoch koncertovali iba v Argentíne, toto leto sa vybrali na svoje prvé zahraničné turné, v rámci ktorého sa zastavia v Španielsku, Francúzsku, Rakúsku i na Slovensku.

Adel Shams el-Din je majster hry na tamburínu riqq a jeden zo zakladateľov svetoznámej sufijskej hudobnej skupiny Al-Kindi (založenej v roku 1983 v sýrskom meste Aleppo). Adel spolupracoval aj s ďalšími svetovými hudobnými hviezdami ako Jean-Michel Jarre, Zakir Hussein alebo Renauld Garcia-Fons a nahral dovedna viac ako 50 albumov rôznych žánrov.

Tarek Abdallah je skladateľ, hráč na oud pochádzajúci z Alexandrie, ktorý dokonale pozná tradičnú egyptskú hudbu zloženú pre tento nástroj. S Adelom tvoria výnimočné duo, spájajúce plynulé improvizácie na oud s komplexnými rytmickými cyklami. Vydali album nazvaný  „Wasla, egyptská hudobná suita“. Táto výnimočná nahrávka získala cenu časopisu Songlines ako najlepšia nahrávka roku 2015 a návštevníci World music festivalu ju budú v Bratislave počuť naživo.


21.8.2022/ 16:30

Miesto konania: Teatro Colorato, Františkánske námestie 2, Bratislava

Ildikó Kali a Peter Luha (SK), Varkocs (SK)

Cena : 10 EUR

Ildikó Kali
nahrala experimentálny album so zhudobnenou poéziou Jána Bottu, slovenského básnika obdobia romantizmu (19. storočie). Staré balady a povesti dostali vďaka  moderným aranžmánom aktuálny rozmer a ukázalo sa, že aj po textovej stránke sú stále zaujímavé.  Výsledkom je album Zlatá panna, ktorý bol nominovaný na Radio_Head Award v kategórii World music/Folk za rok 2021. Jeho skladby sú nasadené vo svetových rebríčkoch a úspešne reprezentujú slovenskú world music scénu. Na medzinárodnom hudobnom serveri Roots Music Report dostal album 4 hviezdičky z 5. V rámci World music festivalu v Bratislave predstaví Ildikó Kali album Zlatá panna v spolupráci s gitaristom a multiinštrumentalistom Petrom Luhom.

Varkocs vznikla v roku 2018 ako špeciálny projekt okolo Erika Turteva, virtuózneho hráča na drumbľu. Už od svojho vzniku zaujali svojím nekonvenčným prístupom a „chuligánskym“ štýlom.
Varkocs je obľúbená koncertná kapela práve kvôli svojmu punkovému prístupu a silnej energii. Tohto roku vydali debutový album Rye Island v digitálnej podobe. V máji 2022 reprezentovali slovenskú world music scénu na showcaseovom festivale Czech Music Crossroads v Ostrave.


21.8.2022/ 19:00

Miesto konania: Koncertná sieň Klarisky, Klariská1, Bratislava

Alapastel (SK)

Cena : 10 EUR

Alapaste
l je špeciálny projekt slovenského hudobníka a skladateľa Lukáša Bulka, ktorý kombinuje prvky ambientu, klasiky a elektroniky.Na albume Ceremony, vytvára Lukáš pozoruhodné hudobné koláže. Niektoré kompozície tohto „liečivého ceremoniálu“ obsahujú úryvky z hudby Richarda Grossmana, opierajúcej sa o tradičný šamanizmus z oblasti Amazónie. Okrem Lukáša sú spolutvorcami albumu  zvukový dizajnér Adam Dekan a huslista Ján Kružliak mladší. Dôležitou súčasťou Ceremoniálu sú aj výtvarné umenie a tanec.


21.8.2022/ 20:30

Miesto konania: Koncertná sieň Klarisky, Klariská1, Bratislava

Vieux Farka Touré (MALI)


Cena : 20 EUR

Vieux Farka Touré
 je hudobník z Mali, syn naozaj slávneho otca Aliho Farka Touré, držiteľa troch cien Grammy. Vieux Farka Touré sa snažil ísť vlastnou cestou. Spolupracoval s hudobníkmi ako Erik Krasno, Dave Matthews či John Scofield na albume The Secret, s Idanom Raichelom na projekte -Touré-Raichel Collective – alebo s americkou pesničkárkou Juliou Easterlin. V júni roku 2022 Vieux Farka Touré prekvapil novým albumom s názvom Les Racines (Korene), ktorý si okamžite získal uznanie hudobných kritikov. Po rokoch experimentovania sa v ňom vracia späť k silným koreňom afrického blues. Túto hudbu v rámci európskeho turné predstaví tento vynikajúci, virtuózny gitarista, aj v Bratislave. 


Viac info na www.worldmusicfestival.sk a https://www.facebook.com/worldmusicfestivalbratislava.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ako hlavný partner. Spoluorganizátorom je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Bratislavská organizácia cestovného ruchu a mesto Bratislava. Podujatie je súčasťou Bratislavského kultúrneho leta. Ďalšími partnermi sú Stredoeurópska Nadácia a Bratislava- Staré mesto. Podujatie je realizované s finančnou podporu Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, SOZA a v rámci projektu Creative Europe – SOUNDS of EUROPE.


Predpredaj.sk vám umožňuje online nákup vstupeniek na rôzne hudobné, kultúrne, športové a iné podujatia. Vybrať si môžete aj zo širokej ponuky kurzov, adrenalínových zážitkov, výrobkov a služieb. Nezabúdame ani na najmenších, pre ktorých máme v ponuke detské tábory a zaujímavé akcie.

Po zrealizovaní platby si môžete vaše vstupenky vytlačiť. Vstupenky si môžete zakúpiť aj na niektorom z našich predajných miest.

Predpredaj.sk je záruka pravosti Vašich vstupeniek. Na stránkach Predpredaj.sk zakúpite vždy len originálne vstupenky na podujatia.
Spoločnosť Predpredaj.sk neručí za pravosť vstupeniek zakúpených cez druhotné stránky, tento spôsob predaja nepodporuje a ani s ním nemá nič spoločné.

 • Koncert 21.08.2022, 19:00 - Koncertná sieň Klarisky
  Cena
  10,00 €
  Nie je v predaji
 • Koncert 21.08.2022, 20:30 - Koncertná sieň Klarisky
  Cena
  20,00 €
  Nie je v predaji

Odporúčané

CIBULA FEST 2023
Festival

CIBULA FEST 2023

21.07 - 23.07.2023
Letisko Holíč, Staničná 789/13, 908 51 Holíč
Detail podujatia
Richard Müller ČIERNA LABUŤ BIELA VRANA tour // LETO ´23
Koncert

Richard Müller ČIERNA LABUŤ BIELA VRANA tour // LETO ´23

Leto 2023
Slovensko
Detail podujatia
Grape Festival
Festival

Grape Festival

11.8.2023 - 12.8.2023
Letisko Trenčín, Legionárska 160, 91104 Trenčín
Detail podujatia
LEVANDULOVÁ - Najkrajšie piesne Hany Hegerovej
Koncert

LEVANDULOVÁ - Najkrajšie piesne Hany Hegerovej

Sezóna 2023
Slovensko
Detail podujatia
Žákovic open 2023
Festival

Žákovic open 2023

28.7.- 29.7.2023
Areál Penziónu Žákovic, 311, 913 06 Trenčianske Bohuslavice
Detail podujatia
Senecké leto
Festival

Senecké leto

17.6.2023 10:00 - 24:00
Slnečné jazerá - juh, 903 01 Senec
Detail podujatia
Opera fest na hrade 2023
Koncert

Opera fest na hrade 2023

23.06. - 25.06.2023
Bratislavský hrad - západná terasa, Hrad, 811 06 Bratislava
Detail podujatia