Medzihmla 2018

Medzihmla 2018

7.12. - 8.12. 2018
Lučenec

Lučenecký festival Medzihmla prerastá v 10. ročníku prívlastky „regionálny“ a „literárny“, s ktorými pred dekádou vznikal. V dňoch 7. a 8. decembra (piatok a sobota) prinesie okrem programu tradične venovaného knihám aj pohľad na to najzaujímavejšie z aktuálneho diania vo vizuálnom umení a mestskej hudbe v celoeurópskom meradle. Na zozname hostí pre tento rok je poľská reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska a britský hudobník a vychádzajúca hviezda avatngardného R’n’B Alxndr London.

Nosnou témou 10. ročníka festivalu je „tabu“. Tabu je bežná téma v umení, ale nie je častá v spoločnosti. Stále existujú témy, o ktorých sa nehovorí ľahko – vzťahy v rodinách, gendrové znevýhodnenia, etnická a národnostná príslušnosť. Podľa nás je dôležité o nich hovoriť. A v menších mestách je dôležité tieto témy otvárať, aby sa nestalo, že naratív, ktorý prinesie extrémna pravica, padne na úrodnú pôdu,“ vysvetľuje uvažovanie organizátorov Dávid Koronczi.

Podujatie bude s témou pracovať hneď v niekoľkých rovinách. Festival odštartuje v piatok o 18:00 vernisážou výstavy OMG. Návštevníkov uvedie do zákutí ľudskej kmeňovosti, okultnosti a rituality, ktoré v moderných životoch ustupujú do úzadia. Prinesie diela slovenských, českých, západoeurópskych i ázijských umelcov, umelkýň a performerov, ktorí s použitím rôznych médií experimentujú s osobnými rituálmi či hľadaním skrytého poznania.

Intermediálna výstava bude pojem „tabu“ okrem výberu umelcov tematizovať aj voľbou lokality. Za miesto konania organizátori zvolili bývalé sídlo lučeneckého Dobrovoľného hasičského zboru, ktoré v súčasnosti prechádza rekonštrukciou. Vstupom do tohto prostredia chcú návštevníkov uviesť do akéhosi fiktívneho sveta imaginácie. „Temná eufória, ktorú sa snažíme navodiť, je momentálne zastúpená naprieč veľkou časťou kultúrneho diania. Koketuje s kmeňovosťou a potláčanou stránkou v nás, no prináša radostné pocity. Akoby sme sa tešili, že sa nám rúca spoločnosť,“ vysvetľuje Dávid Koronczi. Výstava potrvá od 7. do 31. decembra 2018.

S témou “tabu” je prepojená aj voľba dvoch tohtoročných headlinerov festivalu, ktorí vystúpia v sobotnej časti programu v Tančiarni a pivovare Franz. Prvým z nich je poľská spisovateľka a reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska, ktorej kniha Ku-klux-klan: Tu býva láska vyšla minulý rok vo vydavateľstve Absynt. „Vo svojej knihe odmýtizovala Ku-klux-klan, zrušila tabu, ktoré okolo neho existovalo. Podarilo sa jej nahlodať mýtus o okultne zmýšľajúcich ľuďoch v maskách. Vybrala sa medzi nich, no našla len hŕstky seniorov rozprávajúcich o legende KKK v pokojných amerických malomestách,“ komentuje výber hlavnej hostky organizátor festivalu Peter Balko. Súčasťou bloku bude premietanie autorkiných fotografií, ktoré vznikli počas písania jej knihy Ku-klux-klan: Tu býva láska.

Druhým z headlinerov 10. ročníka Medzihmly bude britský spevák a hudobník Alxndr London, afropunkový performer aa vychádzajúca hviezda avantgardného R’n’B. V roku 2016 sa dostal na zoznam „umelcov hodných sledovania“ britského Radio 1. Jeho najnovšie EP 2023, ktoré vyšlo pod labelom The Spectacular Empire hudobníka Gaika, získalo vynikajúcu recenziu na The Quietus. V lučeneckej Tančiarni Franz sa slovenskému publiku predstaví po prvý raz. Ďalší slovenský koncert absolvuje o deň neskôr v Centre nezávislej kultúry Záhrada v Banskej Bystrici na festivale Embargo ( https://www.embargofestival.sk ). Oba koncerty sú súčasťou jeho miniturné, ktoré festivaly spoločne organizujú.

London do svojej tvorby primiešava prvky afrofuturizmu a londýnskej ghetto scény a pracuje s odkazmi na africkú diasporu, ktorej predstavitelia boli vykorenení a nanovo hľadajú svoju tradíciu. Práve odkazy na umenie z periférie, ako aj Londonova schopnosť kombinovať vo svojej tvorbe vplyvy rôznych kultúr, z neho robia podľa organizátorov umelca, ktorý bude na festivale v malom slovenskom meste výrazne vyčnievať. „Svojím spôsobom je Alxndr London zásadným hlasom londýnskych etník – podmanivý černoch v japonskom kimone a vietnamskom klobúku,“ komentuje Dávid Koronczi.

Súčasťou Londonovho pobytu na Slovensku bude aj viacdňový workshop so slovenskými hudobníkmi, v rámci ktorého vzniknú ich spoločné projekty.

Ďalšie časti programu festivalu sa budú pohybovať bližšie domácim témam, no budú nemenej provokatívne. V rámci sobotného podvečera sa v Tančiarni a pivovare Franz so svojím stand-upom predstaví komik Michael Szatmary, ktorý vo svojich vystúpeniach reflektuje citlivé spoločenské témy. Po ňom bude nasledovať performatívno-improvizované divadelné predstavenie Samson dua Lýdia Ondrušová – Veronika Malgot, ktoré sa vo svojom niekoľko rokov rozvíjanom projekte dotýkajú tém ako relativizovanie postavenia žien v spoločnosti, objavovanie telesnosti či prvé sexuálne zážitky.

V čisto literárnej časti festivalu, ktorá sa bude konať v sobotu popoludní od 14:00 v Kaviarni Lehár, sa predstaví Literárny cirkus KK Bagala. Prinesie besedu s literárnymi hosťami, ktorým tento rok vychádzajú nové knihy: Tomášom Ulejom, Vladom Ballom a Václavom Kostelanskim.

Výstava a sobotný popoludňajší program v Kaviarni Lehár je bezplatný, lístky na sobotný podvečerný a večerný program v Tančiarni Franz bude možné zakúpiť cez Predpredaj.sk od pondelka 22. októbra.

Festival Medzihmla 2018 finančne podporili Fond na podporu umenia a mesto Lučenec.

VSTUPNÉ:
Predpredaj: 6 eur – Predpredaj.sk
Na mieste: 8 eur

FB:
- Page: https://www.facebook.com/medzihmla/
- Event: https://www.facebook.com/events/175538453376455/

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/medzihmla/

VIDEO: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11155/135040#39.

FOTO: https://drive.google.com/drive/folders/1Vv4tM3F4bGJnxPCyVGWvC9OScHiFj1MG

PROGRAM:
- Piatok, 7. december 2018
/ 18:00 / Industriálny priestor bývalej hasičskej stanice
Vernisáž intermediálnej výstavy OMG + recepcia
Umelci: finálny zoznam dodáme v piatok 26. 10.
Kurátori: Dávid Koronczi, Juraj Mydla

Sobota, 8. december 2018
/ 14:00 / Kaviareň Lehár
Literárny cirkus KK Bagala. Hostia: Vlado Balla, Václav Kostelanski, Tomáš Ulej
/ 17:00 / Tančiareň a pivovar Franz
Otvorenie brán Tančiarne. Posedenie, stánky s knihami, platňami, dizajnom a prezentácia mimovládnych organizácií
/18:00/ Tančiareň a pivovar Franz
Diskusia & čítačka s poľskou reportérkou Katarzynou Surmiak-Domańskou (PL). Moderuje Ján Púček, preklad Juraj Koudela (vydavateľstvo Absynt).
/19:30/ Tančiareň a pivovar Franz
Stand-up Michaela Szatmaryho
/20:00/ Tančiareň a pivovar Franz
Lýdia Ondrušová – Veronika Malgot: Samson. Performatívno-improvizované divadelné predstavenie)
/21: 00/ Tančiareň a pivovar Franz)
Alxndr London (UK), koncert
/23: 00/ Tančiareň a pivovar Franz
Afterparty s Medzihmla DJs

HLAVNÝ PARTNER:
Fond na podporu umenia - Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

PARTNERI:
- OZ Priestor
- Mesto Lučenec
- Záhrada – Centrum nezávislej kultúry

MEDIÁLNI PARTNERI:
- Kapitál

Podujatie je v rámci služby Predpredaj.sk dostupné len online (nie je dostupné v kamenných predajných miestach predpredaj.sk).

Predpredaj.sk vám umožňuje online nákup vstupeniek na rôzne hudobné, kultúrne, športové a iné podujatia. Vybrať si môžete aj zo širokej ponuky kurzov, adrenalínových zážitkov, výrobkov a služieb. Nezabúdame ani na najmenších, pre ktorých máme v ponuke detské tábory a zaujímavé akcie.

Po zrealizovaní platby si môžete vaše vstupenky vytlačiť.

  • Vstup
    Cena
    6,00 €
    Nie je v predaji

Odporúčané

Šansóny a iné piesne
Koncert

Šansóny a iné piesne

september - december 2019
Slovensko
Detail podujatia
Štúdio L+S
Divadlo

Štúdio L+S

Sezóna 2019
Štúdio L+S, s.r.o., Námestie 1. Mája 5, 811 06 Bratislava
Detail podujatia
Tomáš Klus 2019 - Klusymfonie
Koncert

Tomáš Klus 2019 - Klusymfonie

01.12.2019 18:00
AXA aréna NTC, Príkopova 6, 831 03 Bratislava
Detail podujatia