ONY pre OMAMY

ONY pre OMAMY

17.03.2023 19:00
STARS auditorium, Junácka 10, 831 04 Bratislava

ONY pre OMAMY 

Pri príležitosti MDŽ prichádza folklórny súbor  Kumšt s reprízou úspešného predstavenia  "ONY- silné príbehy mnohých, mnohé príbehy silných". Ústrednou témou je postavenie žien v minulosti s odkazom do súčasnosti.  Podujatie  má charitatívny zámer a výťažok zo vstupného poputuje občianskemu združeniu Cesta von. Ich program Omama pomáha mamičkám v chudobe pripraviť svoje deti na lepší život. 

ONY- silné príbehy mnohých, mnohé príbehy silných 

Predstavenie ONY má na svojom konte významné ocenenia vo folklórnom hnutí. V roku 2021 sa program ONY  umiestnil v zlatom pásme celoštátnej súťaže choreografii folklórnych súborov „Jazykom tanca“ a získal tiež špeciálnu cenu za originálne javiskové spracovanie aktuálnej témy a funkčné využitie výrazových prostriedkov tradičnej kultúry v umeleckom kontexte. V roku 2022 sa ženská zložka súboru stala Laureátom (víťazom) celoštátnej súťaže choreografii „Jazykom tanca“  s úryvkom z programu „ONY“ a opäť získali aj špeciálnu cenu poroty za réžiu a výtvarné spracovanie. 

Už dlhšie sa zaoberáme problematikou postavenia žien v spoločnosti. To nás viedlo k tvorbe predstavenia ONY, ktorému predchádzal výskum a štúdium archívnych materiálov, aby sme verne dokázali zachytiť obrázky z minulosti. Chceli sme podať obraz minulosti realistickejšie a vyvrátiť tak romantickú predstavu o idylickom živote našich predkov, obzvlášť žien. 

Predstavenie zachytáva postavenie žien v spoločnosti v rôznych životných etapách. Mladé, naivné dievčatá plné očakávaní a hľadanie životnej lásky, ktoré bolo často v rukách niekoho iného. Prespanky, ženy, ktoré otehotneli mimo manželstva a trpieť museli aj ich deti. Manželky, ktoré sa nesmeli sťažovať a robiť všetko, čo im nakázali. Množstvo príkazov, zákazov, ktoré v živote muža neexistovali. Ako v živote, tak aj v tanci vnímané iba ako „doplnok“ muža.

Celovečerné predstavenie, ktorého hlavnými „hrdinkami“ sú ženy. Stereotypy, ktoré sa s nimi viazali od nepamäti. Je to všetko už len minulosť?

Dievčatá, dcéry, sestry, kamarátky, ženy, manželky, milenky, matky. Navonok krehké a napriek tomu silné – ONY!!! 

Zľavy: Deti do 5 rokov majú vstup zdarma bez nároku na sedadlo

Link: https://www.youtube.com/watch?v=OSgs7VOONlY 

Prečo program OMAMA 

Poslaním združenia Cesta von je pomáhať ľuďom uviaznutým v chudobe postaviť sa na vlastné nohy, získať prácu a dôstojný život. 

Až 87 % obyvateľov segregovaných osád žije pod hranicou chudoby. Ako spoločnosť robíme zatiaľ málo pre to, aby mali deti z osád šancu začať žiť lepšie. Pritom rané detstvo má zásadný vplyv na celý náš život. 

Chudobné deti majú už pred nástupom do školy výrazne nižšiu slovnú zásobu a zaostávajú v reči, nakoľko rodičia s nimi rozprávajú výrazne menej, ako je to vo vrstvách s vyšším socio-ekonomickým statusom. Vyrastajú v inak podnetnom prostredí, ktoré ich nepripravuje na úspech v škole. Neistota a chudoba znižujú schopnosť rodičov vytvárať pre dieťa stabilné prostredie. Stresory súvisiace s chudobou zvyšujú riziko citových problémov, porúch správania a výskytu chronických chorôb. 

Pre mamy a otcov v chudobných komunitách sa omamy stávajú poradcami v ich rodičovstve podobne ako v strednej vrstve získavajú mladí rodičia rady od svojich rodičov a okolia. V generačnej chudobe však chýba "generácia", ktorá by tým mladším odovzdávala rady a návyky pre úspešný život, keďže starší ho sami nikdy nezažili. Naše omamy túto chýbajúcu generáciu nahrádzajú a zrozumiteľným jazykom odovzdávajú ľuďom žijúcim v biede dôležité rodičovské skúsenosti. 

Viac na https://cestavon.sk/ 

TS Kumšt

Folklórny súbor Kumšt je jedným z najmladších bratislavských folklórnych súborov a tento rok oslavuje svoje 10. výročie. Je to kolektív mladých tanečníkov, ktorých spája dlhoročné priateľstvo a vzťah k folklóru. Všetci sú bývalými členmi najmä bratislavských vysokoškolských súborov. Po ukončení štúdia nechceli svoj "kumšt" opustiť a založili si vlastný, s veľkým „K“. Kumšt sa snaží o štýlovú interpretáciu rôznych tanečných typov z viacerých oblastí z územia Slovenska. 

Kumšt sa prezentoval na mnohých  popredných domácich folklórnych festivaloch ako sú: Medzinárodný folklórny festival Myjava, Folklórny festival Východná, Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe, Dni Majstrov ÚĽUV a účinkovanie v televíznej šou Zem Spieva. V roku 2017 Kumšt reprezentoval Slovensko na celosvetovej výstave FIHAV na Kube, kde vystupoval, ako prvý slovenský súbor v národnom divadle v Havane. V januári 2023 sa Kumšt zúčastnil na medzinárodnom festivale Pilficam v Chile, kde, ako prvý slovenský súbor, reprezentoval našu kultúru. 

Link: https://www.kumst.sk/

Predstavenie podporili:

STARS auditorium, Predpredaj.sk, DELTA Group


Upozornenie: Podujatie je v rámci služby Predpredaj.sk dostupné len online (nie je dostupné v kamenných predajných miestach).


Predpredaj.sk je záruka pravosti Vašich vstupeniek. Na stránkach Predpredaj.sk zakúpite vždy len originálne vstupenky na podujatia.
Spoločnosť Predpredaj.sk neručí za pravosť vstupeniek zakúpených cez druhotné stránky, tento spôsob predaja nepodporuje a ani s ním nemá nič spoločné.

ONY pre OMAMY
 • Sedenie - Plocha
  Cena
  15,00 €
  Nie je v predaji
 • Sedenie - Plocha
  Cena
  15,00 €
  Nie je v predaji
 • Tribúna - kaskádovité sedenie
  Cena
  18,00 €
  Nie je v predaji

Odporúčané

James Blunt - Bratislava
Koncert

James Blunt - Bratislava

06.03.2024 19:00
TIPOS Aréna - Zimný štadión Ondreja Nepelu, Odbojárov 9, 831 04 Bratislava
Detail podujatia
PARA - Bratislava - PRIDANÝ KONCERT
Koncert

PARA - Bratislava - PRIDANÝ KONCERT

03.04.2024 20:00
STARS auditorium, Junácka 10, 831 04 Bratislava
Detail podujatia
HELENA VONDRÁČKOVÁ 60 LET NA SCÉNĚ
Koncert

HELENA VONDRÁČKOVÁ 60 LET NA SCÉNĚ

Jarné turné 2024
Slovensko
Detail podujatia
TOPFEST 2024
Festival

TOPFEST 2024

27.6. - 29.6.2024
Letisko Žilina, 013 41 Dolný Hričov
Detail podujatia
NO NAME & NOCADEŇ - V Pôvodnom znení tour 2024
Koncert

NO NAME & NOCADEŇ - V Pôvodnom znení tour 2024

Marec 2024
Bratislava a Košice
Detail podujatia