Keď dramatik, scenárista, režisér David Mamet v roku 1992 napísal hru Oleanna, vyzeral svet celkom inakšie. Škandál Clinton – Lewinská bol v nedohľadne a o hnutí Mee Too svet ani len nechyroval.

Konverzačná dráma, ktorá môže byť úplne vymyslená rovnako ako do posledného písmena napísaná životom. V každom prípade je to masterpiece amerického dramatika, ktorý má na konte dve nominácie na Oscara.

Foto: Vladimir Yurkovic

Ústredné postavy sú profesor John a jeho študentka Carol. Jedno popoludnie sa stretnú v profesorovom kabinete s rozdielnou  motiváciou. Carol na prvý pohľad jednoduché dievča potrebuje vylepšiť svoj prospech v problémovom predmete, na druhej strane sexista, elitár a egocentrik. Navyše nevie sa dočkať profesorskej definitívy, ktorá mu otvorí cestu a záruku ku kontraktu na nový dom.

Foto: Vladimir Yurkovic

Karty sú rozdané a nedorozumenie, ktoré od začiatku pripomína snehovú guľu, naberá na objeme a umocňuje napätie. Obvinenia a sťažnosť na seba dlho nenechajú čakať a tak sa prirodzene ponúka otázka. Ako sa to skončí?

Režisér Roman Polák obsadil do úlohy študentky Carol študentku herectva Annu Magdalénu Hroboňovú a dominantnú postavu vysokoškolského pedagóga Johna hrá Juraj Mokrý.

Predstavenie Oleanna sa hrá v Štúdiu L+S už 26.3.2023 a vstupenky nájdete na Predpredaj.sk.

 „Je to hra, ktorej sa túži dotknúť každý herec, aj mňa veľmi vzrušovala," vysvetľuje Juraj Mokrý. Ústredným motívom je konflikt medzi profesorom a študentkou. „V hre rozoberáme citlivú tému pokusu o znásilnenie. Ide popritom o nedorozumenie, pričom obidve strany majú svoju pravdu,“ dodáva.

Foto: Vladimir Yurkovic

Réžia: Roman Polák
Preklad : Peter Lomnický
Hrajú: Anna Magdaléna Hroboňová (poslucháčka VŠMU) a Juraj Mokrý
Premiéra: 25.február 2023