ČESKO-SLOVENSKÉ OPERNÉ HLASY

ČESKO-SLOVENSKÉ OPERNÉ HLASY

24.02.2024 18:00
Dvorana Evanjelického kolégia, Hlavná 137, 080 01 Prešov

Projekt ČESKO-SloveNSKÉ operné hlasy vzniká z iniciatívy Júlie Grejtákovej, hlavnej korepetítorky Národného divadla v Košiciach v spolupráci s prešovskou agentúrou EPROK pri príležitosti sviatku svätého Valentína v mesiaci február 2024. Protagonisti koncertu - český barytonista Jiří Rajniš a slovenská sopranistka Tatiana Hajzušová tvoria pár nielen na javisku, ale aj v súkromnom živote a v tomto projekte sa teda predstavia ako sólisti ale aj ako pár v niekoľkých duetoch. Program koncertu tvoria svetoznáme árie a duetá opernej literatúry, ale taktiež operetné árie a neapolské piesne - W. A. Mozart, A. Dvořák, G. Rossini, J. Strauss, C. A. Bixio a i.
 
Pár slov o sólistoch:
Jiří Rajniš ml.
sa už niekoľko rokov radí k najvýraznejším a najúspešnejším českým operným spevákom mladej generácie, pôsobiacej prevažne v zahraničí. K jeho doteraz najväčším úspechom patrí hosťovanie v slávnej milánskej La Scale, kde debutoval ako Prvý Nazaretský v opere Salome v sezóne 2022/2023. Hneď na to tam stvárnil Hajného v Rusalke, pri jej historicky prvom uvedení v tomto opernom dome a ako jediný Čech v speváckom obsadení. Napriek svojmu mladému veku má za sebou aj angažmán v  Semperoper v Drážďanoch v rokoch 2017-2019 (Junges Ensemble). V posledných rokoch vystupuje po boku tých najväčších umeleckých mien ako sú dirigenti Christian Thielemann, Allan Gilbert, John Fiore,
Jonathan Darlington a iní. Hosťoval aj v Národnom divadle v Košiciach v projekte Alma a Gustav Mahler:
Manželstvo v piesňach, taktiež s partnerkou T. Hajzušovou, a v Massenetovej opere Werther.

Tatiana Hajzušová - soprán
Mladá talentovaná sopranistka je absolventkou Konzervatória v Bratislave v odbore operný spev, kde zároveň študovala aj hru na klavíri. Neskôr sa stala poslucháčkou VŠMU v Bratislave v odbore operný spev. V r. 2020 debutovala v Štátnom , t. č. už Národnom divadle Košice v projekte Alma a Gustav Mahler „Manželstvo v piesňach“. Zároveň hosťovala v opere: W. A. Mozart - Don Giovanni a v operete: E. Kálmán - Vojvodkyňa z Chicaga. V r. 2021 účinkovala na prestížnom festivale Dmitri Hvorostovsky v Krasnojarsku, tu debutovala v role Donny Elviry v opere Don Giovanni. Spolupracuje so slovenskými kultúrnymi inštitúciami - Národné divadlo Košice, SND, Štátna filharmónia Košice, Slovenská filharmónia, Slovenský rozhlas. Získala významné ocenenia na medzinárodných speváckych súťažiach: v r. 2015 prvé miesto na súťaži Rudolfa Petráka v Žiline, prvé miesto na súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch v kategórii Operní naděje, prvé miesto na súťaži v Olomouci a zároveň titul laureát súťaže. V r. 2017 sa stala laureátkou Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera–Trnavského v kategórii ženy do 24 rokov. V r. 2018 získala prvé miesto súťaži Elizabeth Házy, kde okrem hlavnej ceny dostala ponuky koncertovať v Maďarsku a Rakúsku . V r. 2020 bola najmladšou účastníčkou na prestížnej súťaži Galiny Višnevskej v Moskve. V roku 2021 sa stala víťazkou súťaže III. International Music Competion Labskej filharmónie. V r. 2022 bola v kategórii mladí speváci finalistkou talianskej súťaže 13. Concorso Internazionale di Canto Lirico Omaggio a Maria Callas - Citta di Brescia. V r.2023 sa na speváckej súťaži Karol Szymanowski ocitla v úzkom kruhu štrnástich spevákov z celého sveta.

Júlia Grejtáková - klavír
Korepetítorka Národného divadla Košice, autorka mnohých projektov, prevažne operných koncertov, spoluorganizátorka festivalu FESTival UMenia Prešov 2023, často spolupracuje s opernými spevákmi nielen z domova ale aj zo zahraničia. Vystupovala v mnohých krajinách napr. Taliansko, Francúzsko, Mexiko, Portugalsko, Čína, Poľsko atd.. 

Vstupné: 10,- €
Predaj vstupeniek: www.predpredaj.sk
a hodinu pred začiatkom na mieste konania koncertu

Zmena termínu a programu je vyhradená!


Predpredaj.sk vám umožňuje online nákup vstupeniek na rôzne hudobné, kultúrne, športové a iné podujatia. Vybrať si môžete aj zo širokej ponuky kurzov, adrenalínových zážitkov, výrobkov a služieb. Nezabúdame ani na najmenších, pre ktorých máme v ponuke detské tábory a zaujímavé akcie.

Po zrealizovaní platby si môžete vaše vstupenky  vytlačiť na obyčajný kancelársky papier. Vstupenky si môžete zakúpiť aj na niektorom z našich predajných miest.

  • Voľné sedenie
    Price
    10.00 €
    Not in sale

Recommended

James Blunt - Bratislava
Concert

James Blunt - Bratislava

06.03.2024 19:00
TIPOS Aréna - Zimný štadión Ondreja Nepelu, Odbojárov 9, 831 04 Bratislava
Event detail
PARA - Bratislava - PRIDANÝ KONCERT
Concert

PARA - Bratislava - PRIDANÝ KONCERT

03.04.2024 20:00
STARS auditorium, Junácka 10, 831 04 Bratislava
Event detail
JANA KIRSCHNER OBYČAJNOSTI TOUR
Concert

JANA KIRSCHNER OBYČAJNOSTI TOUR

Apríl 2024
Slovensko
Event detail
HELENA VONDRÁČKOVÁ 60 LET NA SCÉNĚ
Concert

HELENA VONDRÁČKOVÁ 60 LET NA SCÉNĚ

Jarné turné 2024
Slovensko
Event detail
TOPFEST 2024
Festival

TOPFEST 2024

27.6. - 29.6.2024
Letisko Žilina, 013 41 Dolný Hričov
Event detail
NO NAME & NOCADEŇ - V Pôvodnom znení tour 2024
Concert

NO NAME & NOCADEŇ - V Pôvodnom znení tour 2024

Marec 2024
Bratislava a Košice
Event detail
SLÍŽE & KAFE PO 100 ROKOCH TOUR 2024
Concert

SLÍŽE & KAFE PO 100 ROKOCH TOUR 2024

2024
Slovensko
Event detail