Detskými zvonivými hláskami sa v sobotu 7. 6. 2025 o 18.00 h rozozvučí koncertná sieň Klarisky na partnerskom koncerte spriatelených detských zborov Sirénčatá & Sirénčiatka z Bratislavy pod vedením Lukáša Kunsta a Kantilénka z Brna so zbormajstrami Michalom Jančíkom a Veronikou Novosádovou. V podaní zborových speváčikov zaznie pestrý prierez slovenskej, českej i zahraničnej detskej zborovej tvorby. Dramaturgickou zaujímavosťou a hlavným dielom večera bude spoločné uvedenie detského cyklu Eugena Suchoňa Varila myšička kašičku, ktorý pre detský zbor a komorný inštrumentálny ansámbel upravil súčasný slovenský skladateľ Peter Zagar. Nenechajte si preto ujsť
podvečer naplnený detským zborovým spevom v sprievode popredných inštrumentálnych hudobníkov, v spolupráci s ktorými získavajú mladí speváci cenné umelecké skúsenosti.
*****
Detský spevácky zbor Sirénčatá vznikol v roku 2023 s ambíciou podporiť formovanie nových generácií zborových spevákov a nadviazať tak na tradície zborového spevu na Slovensku. Členmi telesa sú deti vo veku 6 až 12 rokov, ktoré boli vybrané na základe konkurzov v bratislavských základných školách. Zbor Sirénčatá má už za sebou viacero koncertných vystúpení a úspešne sa prezentoval aj v rámci súťaží speváckych zborov. V apríli 2024 na súťaži Mládež spieva získal Zlaté pásmo, Cenu za hlasovú kultúru a Cenu za klavírny sprievod, strieborné medaily si vyspieval na medzinárodných súťažiach Svátky písní v Olomouci (jún 2024) a World Peace Choral Festival vo Viedni (júl 2024). Začiatkom októbra 2024 sa Sirénčatá zúčastnili na medzinárodnom festivale Joy of Europe v Belehrade a absolvovali spoločný koncert s detským zborom Kantilénka v Brne. Nedávno Sirénčatá absolvovali nahrávanie vianočných piesní skupín IMT Smile a Hex. Na jar 2024 sa na bratislavských základných školách uskutočnili nové konkurzy, z ktorých vzišlo prípravné oddelenie zboru pod názvom Sirénčiatka. Zakladateľom, umeleckým vedúcim a dirigentom zborov je Lukáš Kunst a od roku 2024 je ich druhou zbormajsterkou Oleksandra Diachenko.
Lukáš Kunst sa venoval spevu najprv v detskom zbore Kantiléna pri Filharmónii Brno, kde účinkoval napr. ako detský sólista v pražskom Rudolfine a Národnom divadle Brno. Následne študoval operný spev u MgA. Ireny Vašíčkovej-Pollini a organ u MgA. Zdeňka Špatku. V štúdiu operného spevu ďalej pokračoval na Cirkevnom konzervatóriu a na Konzervatóriu v Bratislave v triede Mgr. art. Márie Repkovej. Dirigovanie zboru študoval súkromne u Jevgenija Galatenka a Jakuba Kleckera. Dirigovanie orchestra ďalej študoval na konzervatóriu v Prahe u Jana Pellanta. Od roku 2011 bol druhým zbormajstrom Kantilény pri Filharmónii Brno a umeleckým vedúcim Kantilény – komorný zbor. Následne dirigoval na Novej scéne v Bratislave muzikál Mozart a podieľal sa na hudobnom naštudovaní a dirigovaní koncertov zboru Cirkevného konzervatória v Bratislave. V roku 2016 vyučoval na inkluzívnej Základnej škole Plavecký Štvrtok hudobnú výchovu a detský zbor. Bol spoluzakladateľom Komornej opery Bratislava, pôsobil aj ako jej hudobný riaditeľ a dirigent. Aktuálne pôsobí ako zbormajster v rámci medzinárodného projektu detského hudobného vzdelávania SUPERAR. Od marca 2025 vedie Detské operné zborové štúdio v Opere Slovenského národného divadla v Bratislave. Je zakladateľom, umeleckým vedúcim a zbormajstrom ženského zboru Les Sirènes, detských zborov Sirénčatá a Sirénčiatka a pod jeho umeleckým vedením pôsobí aj Spevácky zbor mesta Bratislavy. So svojimi zborovými telesami naštudoval a uviedol diela ako Misa a Buenos Aires Martína Palmeriho, Requiem Gabriela Faurého, Stabat Mater Giovanniho Battistu Pergolesiho, Gloria od Antonia Vivaldiho a ď.
Oleksandra Diachenko nadobudla základné hudobné vzdelanie v hre na klavíri na umeleckej škole v ukrajinskom meste Polohy (2008 – 2016, Zaruba Z. M.). V roku 2020 absolvovala zborové dirigovanie s vyznamenaním na Záporožskej hudobnej akadémii pomenovanej po P. I. Majborodovi (O. O. Bratseva; L. M. Synytsia). V roku 2019 získala v Dnipre 2. miesto na Otvorenej súťaži zborových dirigentov ukrajinských hudobných univerzít so špecializáciou „zborové dirigovanie“. V roku 2020 nastúpila na Národnú hudobnú akadémiu Ukrajiny P. I. Čajkovského na katedru zborového dirigovania (I. V. Shilova). O rok neskôr dostala spolu s Anastasiou Zadyora ako klavírne dueto hlavnú cenu na medzinárodnej hudobnej súťaži ACCORD. V roku 2022 si opäť ako dueto odniesli titul laureáta a 1. miesto na súťaži „Kyjevská farba“ v kategórii „inštrumentálny žáner“. Zúčastnila sa tiež na hudobnom večere venovanom ukrajinskému skladateľovi V. Kireykovi. V roku 2022 získala Oleksandra Diachenko 2. cenu v súťaži „Stretnutie nad zborovou partitúrou 2022“ v Banskej Bystrici. V júni 2023 absolvovala klavírny koncert na VŠMU v Bratislave a v roku 2023 úspešne ukončila kurz pre zbormajstrov organizovaný Regionálnym osvetovým strediskom v Komárne. Založila detský zbor Happy dreams a je spoluorganizátorkou projektu ukrajinskej zborovej hudby „Melódia srdca: kúzlo súčasnej ukrajinskej hudby“. V roku 2024 sa zúčastnila na majstrovskom kurze dirigovania u Rolfa Becka (Hamburg) na VŠMU v Bratislave. Aktuálne je poslucháčkou zborového dirigovania na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU v Bratislave (3. ročník) a na Národnej hudobnej akadémii Ukrajiny P. I. Čajkovského v Kyjeve (4.ročník). Od roku 2024 je druhou zbormajsterkou detských telies Sirénčatá a Sirénčiatka.
Kantiléna je výberovým speváckym zborom detí a mládeže pri Filharmónii Brno; jej tri oddelenia navštevuje okolo 130 spevákov vo veku 5 až 19 rokov. Vznikla roku 1956 ako Šlapanický detský zbor z iniciatívy, svojho neskoršieho dlhoročného umeleckého vedúceho Ivana Sedláčka, ktorý v roku 2022 prevzal od prezidenta Medailu Za zásluhy o štát v oblasti kultúry. Roku 1967 sa stala Kantiléna výberovým telesom s terajším názvom a od roku 1984 pôsobí pri Filharmónii Brno. Počas svojej existencie zbor zrealizoval viac ako 1 500 koncertov doma, v Európe, USA, Kanade a v Japonsku. Repertoár zboru siaha od skladieb renesančnej polyfónie až po súčasnú tvorbu. V mnohých inscenáciách spolupracoval s Národným divadlom Brno. Absolútne víťazstvá získal na súťažiach v talianskom Arezze (1981) a belgickom Neerpelte (1984 a 2006), dve zlaté medaily na svetových zborových olympijských hrách v Štajerskom Hradci (2008), vo švajčiarskom Montreux (2009) Cenu publika a diplom „Excellent“, vo waleskom Llangollene (2013) 1. a 2. miesto, v nemeckom Magdeburgu (2015) absolútne víťazstvo a v lotyšskej Rige (2017) tri zlaté medaily. K nedávnym úspechom patria dve prvenstvá na medzinárodnej speváckej súťaži v Lisabone v roku 2022: absolútne víťazstvo v kategórii Mládežnícke zbory a zlatá medaila v kategórii Duchovná zborová hudba. Súčasťou zboru sú prípravné oddelenia Magdalenka a Kantilénka. Umeleckým vedúcim a hlavným zbormajstrom Kantilény je Michal Jančík, Magdalenku vedie Veronika Novosádová a Kantilénku vedú spoločne.
Michal Jančík vyštudoval hudobnú vedu na Masarykovej univerzite, hudobnú výchovu a dirigovanie zboru na Ostravskej univerzite (u Lumíra Pivovarského, Jána Spisara a Jurija Galatenka) a dirigovanie zboru na Janáčkovej akadémii múzických umení (u Ľubomíra Mátla). Vyvíja bohatú zbormajstrovskú činnosť zahŕňajúcu prácu so zbormi detí mladších vekových kategórií i so zbormi dospelých. Jeho hlavnou činnosťou je práca v Kantiléne, kde je od roku 2011 zbormajstrom staršieho prípravného oddelenia Kantilénka aj koncertného zboru Kantiléna. S Kantilénou absolvoval množstvo zahraničných turné a súťaží, premiéroval diela významných súčasných českých autorov (Vít Zouhar, Robert Hejnar, David Lukáš a ď.) a pripravil ju na spoluprácu s telesami ako Česká filharmónia či Český národný symfonický orchester. Ako zbormajster pôsobil v amatérskom miešanom zbore Magna Diesis, ktorý roku 2005 založil vo Veľkom Meziříčí a s ktorým získaval ocenenia v medzinárodnej súťaži Sviatky piesní Olomouc. So zborom Perličky pri ZŠ Jána Babáka v Brne zvíťazil v katalánskom Malgrat de Mar a zároveň dostal Cenu pre najlepšieho dirigenta festivalu. Viedol zbor Tin Tin Ensemble zameriavajúci sa na tvorbu Arva Pärta, spolupracoval so súbormi Ensemble Opera Diversa a Ars Brunensis. Pôsobí aj ako externý spolupracovník Českej televízie pri realizácii záznamov klasickej hudby.
Veronika Novosádová je zbormajsterkou Magdalenky od roku 2011. Štúdium na Pedagogickej fakulte a Akadémii starej hudby pri Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity ju viedlo jednak k pedagogickej činnosti, ale aj k rozšíreniu hudobno-edukačných obzorov v rámci doktorandského štúdia. Spevácky spolupracuje so súbormi Czech Ensemble Baroque (opery Platée, Don Giovanni, Bachove kantáty ai), Ensemble Versus (renesančná dramaturgia a diela súčasných autorov), Societas Incognitorum, Ars Brunensis a Musica Animata. Pravidelne sa zúčastňuje na Letnej škole barokovej hudby v Holešove. Pod jej vedením získala Magdalenka Zlaté pásmo na súťaži Záhrada piesní (2012, 2013 a 2015) a zlaté ocenenie na zborovom festivale Slovakia cantat (2014). Spoločne s Michalom Jančíkom vedie staršie prípravné oddelenie Kantilénka.
Predpredaj.sk je záruka pravosti Vašich vstupeniek. Na stránkach Predpredaj.sk zakúpite vždy len originálne vstupenky na podujatia.
Spoločnosť Predpredaj.sk neručí za pravosť vstupeniek zakúpených cez druhotné stránky, tento spôsob predaja nepodporuje a ani s ním nemá nič spoločné.