HUDBA SVETA ŽILINA 2023

HUDBA SVETA ŽILINA 2023

13.10.2023 19:30
Smer Klub 77 - Music Club, Romualda Zaymusa 72, 010 01 Žilina

  1. októbra 2023 už po deviaty krát rozozvučí mestské a klubové priestory festival Hudba sveta Žilina.

Festivalový večer v Smer Music Klube začneme worshopom, ktorým nás bude sprevádzať Folklórny súbor Rozsutec majstrovsky prezentuje prekrásny slovenský folklór, pričom svojim širokým repertoárom pokrýva takmer celé územie Slovenska. Pod taktovkou choreografa Štefana Muchu ponúknu návštevníkom festivalu originálne spojenie rôznych štýlov a žánrov počas ich temperamentného tanečného workshopu.

Ľudová hudba a experimentovanie? Presvedčte sa na vlastné uši, že je to možné spolu s Ondrom a kamarátmi. Odvážny projekt zameraný na experimentálne spracovanie ľudovej hudby, vám dokáže, že folklór na Slovensku ešte zďaleka nepovedal posledné slovo a šikovní mladí muzikanti ho dokážu priblížiť aj poslucháčom mladšej generácie. Upravujú najmä piesne zo stredného Slovenska a severného Srbska. Kombinujú spev, sláčikové nástroje a klavír, ale aj organ a horehronský viachlasný spev zapísaný v Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Autentické prvky slovenskej ľudovej hudby sem tam okorenia aj experimentálnymi prístupmi. Iniciátor a líder projektu Ondrej Druga (pôvodne akordeonista a spevák v ansámbli Kataríny Málikovej) nadväzuje na obdobie ich spoločnej tvorby, ktorá predchádzala Málikovej debutovému albumu Pustvopol.

 

Záver festivalového programu bude patriť hosťom z južného Slovenska. Ich originálny zvuk si proste zamilujete. Pri počúvaní tvorby kapely Varkocs  sa ocitnete na poriadnej dedinskej veselici v mýtmi opradenej Veľkej Morave. Svoj štýl popisujú ako „chuligánsky folklór“ – energiou nabitý zvuk ľudových nástrojov v kombinácii s rytmikou pobádajúcou k tancu. Členovia kapely vytvorili v roku 2018 špeciálny projekt okolo Erika Turteva, virtuózneho hráča na drumbľu. Dopĺňajú ho nemenej talentovaní a odhodlaní hudobníci Mária Valentová (spev, šejkre) a Roman Turtev (bicie, drumbľa, šamanské bubny). Vo svojej hudbe používajú predovšetkým staré pohanské slovanské a maďarské akustické ľudové nástroje. Ich cieľom je zbierať piesne venované drumbli, tak ako sa tradujú v rôznych etnických skupinách žijúcich na Slovensku (napr. slovenské, maďarské, rusínske a moravské). Spievajú preto v štyroch jazykoch. Repertoár vychádza z piesní, ktoré sa naučili od starých dedinských majstrov a našli v archívoch. Drumbľa má v slovenskej ľudovej hudbe osobitné miesto, bola rozšírená hlavne medzi rómskymi kováčmi a jej použitie sa na Slovensku rýchlo rozšírilo, používali ju pastieri aj dedinskí hudobníci.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Program :

FS Rozsutec (SK) 
Ondro a kamaráti (SK)
Varkocs (SK)


Upozornenie: Podujatie je v rámci služby Predpredaj.sk dostupné len online (nie je dostupné v kamenných predajných miestach).

Predpredaj.sk vám umožňuje online nákup vstupeniek na rôzne hudobné, kultúrne, športové a iné podujatia. Vybrať si môžete aj zo širokej ponuky kurzov, adrenalínových zážitkov, výrobkov a služieb. Nezabúdame ani na najmenších, pre ktorých máme v ponuke detské tábory a zaujímavé akcie.
Po zrealizovaní platby si môžete vaše vstupenky vytlačiť.

  • Vstup
    Cena
    8,00 €
    Počet

Odporúčané

James Blunt - Bratislava
Koncert

James Blunt - Bratislava

06.03.2024 19:00
TIPOS Aréna - Zimný štadión Ondreja Nepelu, Odbojárov 9, 831 04 Bratislava
Detail podujatia
Richard Müller ČIERNA LABUŤ BIELA VRANA tour // Vianočný špeciál
Koncert

Richard Müller ČIERNA LABUŤ BIELA VRANA tour // Vianočný špeciál

29.11. - 20.12.2023
Slovensko
Detail podujatia
Štúdio L+S
Divadlo

Štúdio L+S

Sezóna 2023
Štúdio L+S, s.r.o., Námestie 1. Mája 5, 811 06 Bratislava
Detail podujatia
NO NAME & NOCADEŇ - V Pôvodnom znení tour 2024
Koncert

NO NAME & NOCADEŇ - V Pôvodnom znení tour 2024

Marec 2024
Bratislava a Košice
Detail podujatia