CARL ORFF: CARMINA BURANA

CARL ORFF: CARMINA BURANA

10.09.2021 19:00
Námestie pred Pradiarňou 1900, Svätoplukova 2A, 821 08 Bratislava

Slávnostný koncert pri príležitosti 30. rokov Ružinova.

Dielo Carmina Burana skladateľa Carla Orffa patrí k monumentálnym počinom hudby 20. storočia. Táto kantáta pre orchester, zbor a vokálne sólové hlasy mala premiéru v roku 1937 vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku. Názov má latinské korene – „Carmina“ znamená „piesne“, zatiaľ čo „Burana“ je latinizovaná forma Beuren, čo je názov benediktínskeho kláštora v Bavorsku. Svojimi textami odkazuje na zbierku básní a piesní zo začiatku 13. storočia, ktoré zostavil nemecký filológ Johann Andreas Schmeller. Texty prezentujú rozmanitý pohľad na stredoveký život vrátane náboženských veršov, spoločenských satír či ľúbostných a pijanských piesní. Skladateľ vybral 24 piesní, ktoré usporiadal do prológu, epilógu a troch častí zhruba s rovnakou dĺžkou. Prvá časť „Primo vere“ (Prišla jar) predstavuje mladistvé, energické tance; druhá časť „In taberna“ (V krčme) evokuje pijanské hodovanie a zhýralosť; dvorenie a romantická láska sú predmetom tretej časti „Cour d'amours“ (Kráľovstvo lásky). V celom diele sa kombinuje jednoduchá orchestrácia, melódie a harmónie s ťažkými rytmickými úsekmi, ktoré dávajú hudbe originálny vnútorný charakter. Najznámejšia pieseň diela Carmina Burana je „O fortuna“ (Šťastie), ktorá slúži ako prológ aj epilóg. Pozostáva z troch strof textu, kde varuje pred silou šťastia a osudu, ktoré ponúka starodávny obraz kruhu šťastia, rozdávajúceho triumf i katastrofu náhodne. Pieseň patrí medzi najvýznamnejšie diela klasickej novodobej zborovej literatúry.


Dňa 10. septembra  sa na novom námestí pred Pradiarňou v Ružinove uskutoční 1. abonentný koncert 93. sezóny Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. V rámci festivalu Symfónia umenia sa diváci môžu tešiť na najmonumentálnejšie dielo Orffovej kantáty Carmina Burana pod taktovkou šéfdirigenta SOSR Ondreja Lenárda v podaní  Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, Slovenského filharmonického zboru, Bratislavského chlapčenského zboru a sólistov: Andrea Vizvári, Aleš Jenisa a Daniel Matoušek. Na jednom pódiu bude spolu účinkovať takmer 200 umelcov. Po prvý krát pôjde o spoluprácu medzi RTVS a MČ Ružinov na tejto mimoriadnej  open -air produkcii, ktorú oceňujú nielen hudobní znalci ale aj tí, ktorí sa s klasickou hudbou iba zoznamujú. 


Ondrej Lenárd, dirigent
Aleš Jenis, barytón
Daniel Matoušek, tenor
Andrea Vizvári, soprán

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu

Slovenský filharmonický zbor
zbormajster Adam Sedlický

Bratislavský chlapčenský zbor
zbormajsterka Magdaléna Rovňáková

dress code: formal

Prosíme rešpektujte spoločenské zvyklosti pri výbere oblečenia na podujatie.


Zľavy:
ZŤP + doprovod (každý), dôchodcovia, študenti, učitelia, Ružinovčania - cena vstupenky 10 € - zľavu je potrebné aplikovať v košíku po výbere vstupeniek v plnej cene


Predpredaj.sk vám umožňuje online nákup vstupeniek na rôzne hudobné, kultúrne, športové a iné podujatia. Vybrať si môžete aj zo širokej ponuky kurzov, adrenalínových zážitkov, výrobkov a služieb. Nezabúdame ani na najmenších, pre ktorých máme v ponuke detské tábory a zaujímavé akcie.

Po zrealizovaní platby si môžete vaše vstupenky vytlačiť. Vstupenky si môžete zakúpiť aj na niektorom z našich predajných miest.

Predpredaj.sk je záruka pravosti Vašich vstupeniek. Na stránkach Predpredaj.sk zakúpite vždy len originálne vstupenky na podujatia.
Spoločnosť Predpredaj.sk neručí za pravosť vstupeniek zakúpených cez druhotné stránky, tento spôsob predaja nepodporuje a ani s ním nemá nič spoločné.

  • Voľné sedenie
    Cena
    15,00 €
    Vypredané

Odporúčané

Informácie k aktuálnej situácii
Koncert

Informácie k aktuálnej situácii

aktuálne informácie - Predpredaj.sk
Slovensko
Detail podujatia
School of Rock Musical (Škola ro(c)ku, muzikál)
Divadlo

School of Rock Musical (Škola ro(c)ku, muzikál)

2021
Divadelná sála IUVENTA, Karloveská 2951/64, 841 04 Bratislava
Detail podujatia
Štúdio L+S
Divadlo

Štúdio L+S

Sezóna 2021
Štúdio L+S, s.r.o., Námestie 1. Mája 5, 811 06 Bratislava
Detail podujatia
LUCIE V OPEŘE TOUR
Koncert

LUCIE V OPEŘE TOUR

20.10.2022 20:00
Zimný štadión Ondreja Nepelu, Odbojárov 9, 831 04 Bratislava
Detail podujatia
Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Divadlo

Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava

Sezóna 2021
Divadlo P. O. Hviezdoslava, Laurinská 20, 811 01 Bratislava
Detail podujatia
LORD OF THE DANCE TOUR 2022
Show

LORD OF THE DANCE TOUR 2022

25.02.2022 19:00
Incheba Expo Arena, Bratislava
Detail podujatia