Nu Sound of Visegrad : CASTLE SOUND - Stará Ľubovňa 2022
Nu Sound of Visegrad : CASTLE SOUND - Stará Ľubovňa 2022

Nu Sound of Visegrad : CASTLE SOUND - Stará Ľubovňa 2022

26.08.2022 17:00
Ľubovniansky skanzen, 064 01 Stará Ľubovňa

Festival NSOV: Castle Sound v Starej Ľubovni láka na Korben Dallas, Kroke, Óperentzia a ďalší atraktívny program

Do Ľubovnianskeho amfiteátra prídu štyri výnimočné kapely – Korben Dallas (SR), Kroke (PL), Zrní (ČR), Óperentzia (HU). V nádhernom prostredí prírodného skanzenu s výhľadom na Ľubovniansky hrad sa uskutoční večerný festival Nu Sound of Visegrad: CASTLE SOUND – Stará Ľubovňa 2022. Odohrá sa 26. augusta a ponúkne koncerty, výstavu plagátov, prehliadku nezávislých dokumentov, k tomu výborné burgre z lokálneho food trucku a ďalšie skvelé občerstvenie. Cez deň prebehne sprievodný program na hlavnom námestí v Starej Ľubovni. Podujatie sa realizuje v spolupráci s projektom Uzol kultúry – Stará Ľubovňa – Mesto kultúry 2022.


Každá ich doska v sebe nesie poetický názov aj určitý odkaz (Pekné cesty, Karnevalová vrana, Banská Bystrica, Kam ideme, Stredovek, Bazén). Aj najnovší siedmy album Deti rýb od Korben Dallas má zaujímavú súvislosť s jeho názvom. Mamy všetkých protagonistov (členovia kapely, hosťujúce speváčky, producent Tomáš Sloboda) sú v znamení rýb. Turné Deti rýb, ktoré sa po vynútenej prestávke opäť rozbehlo, pozostáva nielen z nových skladieb, ale je aj prierezom z tvorby v súčasnosti jednej najoceňovanejších slovenských kapiel. Úderná rytmika Oza Gutlera (bicie nástroje) a Lukáša Filu (basgitara), klenuté melódie podané barytónom Juraja Benetina (spev, gitara) s rozptylom od rockových, popových, soulových až gospelových aranžmánov, robia z nového albumu ďalší zaujímavý čriepok z bohatej diskografie Korben Dallas. Do Starej Ľubovne prídu už aj s novou posilou, gitaristom Ľuboslavom Petruškom, ktorý prestúpil z Chiki Liki Tua.

Jerzy Bawol (akordeón), Tomasz Kukurba (viola, husle, flauta) a Tomasz Lato (kontrabas,  perkusie) – trojica kamarátov z Krakova založila jednu z najúspešnejších klezmerových kapiel na svete – Kroke. Tvorba hudobníkov z Krakovskej hudobnej akadémie presiahla do jazzovej, balkánskej, sefaredskej, ako aj indickej hudby. Stali sa jednou z prvých poľských kapiel, ktoré uspeli v zahraničí. Dopomohol im k tomu Steven Spielberg, keď ich počul hrať v jednom klube a kapelu pozval hrať na slávnostnú ceremóniu do Jeruzalema. Zároveň poslal kazetu svojmu kamarátovi Petrovi Gabrielovi, ktorý ich zavolal na najväčšiu svetovú prehliadku world music – WOMAD Festival. Aj ďalšia kooperácia sa viaže s režisérom s originálnym videním sveta, Davidom Lynchom k jeho snímku Inland Empire. Kroke medzitým pracovali na vlastných nahrávkach a už štrnástu v poradí – vianočné koledy The World of Christmas Carols – vydali minulý rok. Na festivale v Starej Ľubovni sa zostava rozšíri o štvrtého člena, bubeníka Sławomira Berného.

Keď pred dvadsiatimi rokmi prišli na scénu, bolo to ako zjavenie. Surové a úprimné skladby, ktoré istým spôsobom nadväzovali na tradíciu českých pesničkárov a zároveň tvorili novú éru klubovej scény. Zrní dokázali tvoriť jednoduché a priamočiare pesničky s autentickým prejavom. A tá je pre nich najzásadnejšia v tom, že sú tam muzikanti, ktorí hudbu neštudovali, ale svoje prednosti aj nedostatky cibrili spoločným hraním a chémiou, ktorá medzi nimi je. Najčastejšie blúdia medzi alternatívou a popom, ale sú otvorení všetkým vplyvom, pričom sú svojskí a ničím nenapodobniteľní. Už dve dekády hrajú v tej istej zostave a ich spoločná cesta je pre nich terapiou, cez ktorú doteraz vytvorili stotridsať skladieb. V roku 2017 prišla s albumom Jiskřící zmena, kedy prišiel posun k elektronickému pesničkárstvu. Vrchol dosiahli hraním s Janáčkovou filharmóniou na festivaloch Colours of Ostrava a Pohoda. Na poslednom albume Nebeský klid s nimi spolupracovala Lenka Dusilová a produkoval ju slovenský producent Jonatán Pastirčák.

Operentzia existujú od roku 2005 a svoj názov si požičali z maďarských ľudových povestí označujúci imaginárnu krajinu. Gábor Bánházi (bicie, elektronika), Tibor Domokos (klávesy, vokál), Csobán Sára (dychy) chceli poslucháčov pozvať na dobrodružnú cestu, kde by okolitý svet stíchol, aby načúval pulzujúcim basom, folkovým motívom, prírodným silám. Zaradili sa tým do kategórie uznávaných maďarských kapiel ako Korai Trancemission či Grabanc. V tomto svete sa usadili a presadili ôsmimi štúdiovými doskami vychádzajúcimi z rôznych inšpirácií – balkánskeho, maďarského folklóru, ako aj zo žánrov dub, chillout, psytrance, techno. Je jedno či roztancujú niekoľkotisícový dav na Ozore či na Szigete, kde vystúpili s najznámejším maďarským huslistom Lajkóm Félixom, alebo privedú do tranzu publikum v tmavých kluboch. Ich nakumulovaná energia zafunguje všade – aj v Ľubovnianskom skanzene – kam prídu s posledným albumom BIOHACK a s prívlastkom jednej z najlepších psychedelických live kapiel.

Fictureho, alias Gábora Tokára, poznáme aj zo slovenských pódií. Producent a hudobník vytvára sety, v ktorých sa stretáva improvizácia a momentálna nálada s dopredu pripravenými plochami. A to cez digitálne aj analógové sady v kombinácii talentovaného multiinštrumentalistu s obľubou u najnovších technológií.

Večerný program festivalu Nu Sound of Visegrad: CASTLE SOUND sa uskutoční 26. augusta v Ľubovnianskom skanzene (lístky v predpredaji na GoOut, TooToot, Predpredaj.sk, Ticketportal). Začiatok je naplánovaný na 19:30 – open door od 18:00. Zmena programu vyhradená.

Od rána bude v oddychovej zóne mesta prebiehať sprievodný program – pre deti školského veku bude pripravený workshop „Ako sa tvorí skladba“ pod vedením známeho gitaristu Petra Luhu, ktorý následne odohrá celý koncert a pripravené budú zaujímavé diskusie, ktoré odhalia zákulisie príprav celoročného projektu Uzol kultúry - Stará Ľubovňa - Mesto kultúry. Počas toho odhalíme aj prekvapenie, z ktorého budú mať radosť najmä obyvatelia mesta Stará Ľubovňa. Na sprievodný program je vstup voľný.


Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Finančne podporili Hudobný Fond, SOZA, Poľský inštitút v Bratislave, Inštitút Liszta Maďarské kultúrne centrum Bratislava. Vďaka patrí aj ďalším partnerom Chaluj Burber and Beer, Red Bull, Cool-Classics.com, Musicpress.sk, oz kultivation. Spoluorganizátormi podujatia sú Mesto Stará Ľubovňa a Ľubovnianske múzeum.

Festival CASTLE SOUND je pokračovaním niekoľkoročného cyklu Nu Sound of Visegrad, ktorého primárnym cieľom je prinášanie do slovenských regiónov novú a inšpiratívnu hudbu z krajín V4 (Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko). Projekt bol súčasťou aktivít Mesto kultúry 2019 Banská Štiavnica (4 koncerty), taktiež sa uskutočnil v rámci aktivít Mesto kultúry 2020 Nové Zámky ako celodňový festival. Putovný projekt sa predstavil aj v zahraničí – Rumunsko, Srbsko, Nórsko, Nemecko. Prednedávnom vyšla 2 CD kompilácia NU SOUND OF VISEGRAD, ktorá mapuje prvých päť rokov existencie tohto koncertného projektu.


Zľavy:
ZŤP a deti do 15 rokov - VSTUP ZDARMA


Predpredaj.sk vám umožňuje online nákup vstupeniek na rôzne hudobné, kultúrne, športové a iné podujatia. Vybrať si môžete aj zo širokej ponuky kurzov, adrenalínových zážitkov, výrobkov a služieb. Nezabúdame ani na najmenších, pre ktorých máme v ponuke detské tábory a zaujímavé akcie.

Po zrealizovaní platby si môžete vaše vstupenky vytlačiť. Vstupenky si môžete zakúpiť aj na niektorom z našich predajných miest.

 

  • Voľné sedenie / státie
    Price
    17.00 €
    Not in sale

Recommended

TOPFEST 2024
Festival

TOPFEST 2024

27.6. - 29.6.2024
Letisko Žilina, 013 41 Dolný Hričov
Event detail
Havasi Symphonic
Concert

Havasi Symphonic

December 2024
Bratislava, Košice
Event detail
Štúdio L+S
Theatre

Štúdio L+S

Sezóna 2024
Štúdio L+S, s.r.o., Námestie 1. Mája 5, 811 06 Bratislava
Event detail
LORD OF THE DANCE 2024
Show

LORD OF THE DANCE 2024

3.6.2024 a 4.6.2024
Bratislava, Košice
Event detail