HUDBA SVETA ŽILINA 2023

HUDBA SVETA ŽILINA 2023

13.10.2023 19:30
Smer Klub 77 - Music Club, Romualda Zaymusa 72, 010 01 Žilina

  1. októbra 2023 už po deviaty krát rozozvučí mestské a klubové priestory festival Hudba sveta Žilina.

Festivalový večer v Smer Music Klube začneme worshopom, ktorým nás bude sprevádzať Folklórny súbor Rozsutec majstrovsky prezentuje prekrásny slovenský folklór, pričom svojim širokým repertoárom pokrýva takmer celé územie Slovenska. Pod taktovkou choreografa Štefana Muchu ponúknu návštevníkom festivalu originálne spojenie rôznych štýlov a žánrov počas ich temperamentného tanečného workshopu.

Ľudová hudba a experimentovanie? Presvedčte sa na vlastné uši, že je to možné spolu s Ondrom a kamarátmi. Odvážny projekt zameraný na experimentálne spracovanie ľudovej hudby, vám dokáže, že folklór na Slovensku ešte zďaleka nepovedal posledné slovo a šikovní mladí muzikanti ho dokážu priblížiť aj poslucháčom mladšej generácie. Upravujú najmä piesne zo stredného Slovenska a severného Srbska. Kombinujú spev, sláčikové nástroje a klavír, ale aj organ a horehronský viachlasný spev zapísaný v Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Autentické prvky slovenskej ľudovej hudby sem tam okorenia aj experimentálnymi prístupmi. Iniciátor a líder projektu Ondrej Druga (pôvodne akordeonista a spevák v ansámbli Kataríny Málikovej) nadväzuje na obdobie ich spoločnej tvorby, ktorá predchádzala Málikovej debutovému albumu Pustvopol.

 

Záver festivalového programu bude patriť hosťom z južného Slovenska. Ich originálny zvuk si proste zamilujete. Pri počúvaní tvorby kapely Varkocs  sa ocitnete na poriadnej dedinskej veselici v mýtmi opradenej Veľkej Morave. Svoj štýl popisujú ako „chuligánsky folklór“ – energiou nabitý zvuk ľudových nástrojov v kombinácii s rytmikou pobádajúcou k tancu. Členovia kapely vytvorili v roku 2018 špeciálny projekt okolo Erika Turteva, virtuózneho hráča na drumbľu. Dopĺňajú ho nemenej talentovaní a odhodlaní hudobníci Mária Valentová (spev, šejkre) a Roman Turtev (bicie, drumbľa, šamanské bubny). Vo svojej hudbe používajú predovšetkým staré pohanské slovanské a maďarské akustické ľudové nástroje. Ich cieľom je zbierať piesne venované drumbli, tak ako sa tradujú v rôznych etnických skupinách žijúcich na Slovensku (napr. slovenské, maďarské, rusínske a moravské). Spievajú preto v štyroch jazykoch. Repertoár vychádza z piesní, ktoré sa naučili od starých dedinských majstrov a našli v archívoch. Drumbľa má v slovenskej ľudovej hudbe osobitné miesto, bola rozšírená hlavne medzi rómskymi kováčmi a jej použitie sa na Slovensku rýchlo rozšírilo, používali ju pastieri aj dedinskí hudobníci.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Program :

FS Rozsutec (SK) 
Ondro a kamaráti (SK)
Varkocs (SK)


Upozornenie: Podujatie je v rámci služby Predpredaj.sk dostupné len online (nie je dostupné v kamenných predajných miestach).

Predpredaj.sk vám umožňuje online nákup vstupeniek na rôzne hudobné, kultúrne, športové a iné podujatia. Vybrať si môžete aj zo širokej ponuky kurzov, adrenalínových zážitkov, výrobkov a služieb. Nezabúdame ani na najmenších, pre ktorých máme v ponuke detské tábory a zaujímavé akcie.
Po zrealizovaní platby si môžete vaše vstupenky vytlačiť.

  • Vstup
    Price
    8.00 €
    Count

Recommended

James Blunt - Bratislava
Concert

James Blunt - Bratislava

06.03.2024 19:00
TIPOS Aréna - Zimný štadión Ondreja Nepelu, Odbojárov 9, 831 04 Bratislava
Event detail
DAC 1904 - FC Spartak Trnava
Sport

DAC 1904 - FC Spartak Trnava

01.10.2023 18:00
Športová ulica, 929 01 Dunajská Streda
Event detail
The Duchon’s - 2023
Theatre

The Duchon’s - 2023

4.11. - 7.12.2023
Slovensko
Event detail
Filip Jančík Vianočné Turné 2023
Concert

Filip Jančík Vianočné Turné 2023

Zima 2023
Slovensko
Event detail
PACHO – Zbojník z Hybe
Theatre

PACHO – Zbojník z Hybe

Sezóna 2023
Slovensko
Event detail
HEX - KDE JE TU LÁSKA TOUR ‘23
Concert

HEX - KDE JE TU LÁSKA TOUR ‘23

November 2023
Slovensko
Event detail
Richard Müller ČIERNA LABUŤ BIELA VRANA tour // Vianočný špeciál
Concert

Richard Müller ČIERNA LABUŤ BIELA VRANA tour // Vianočný špeciál

28.11. - 20.12.2023
Slovensko
Event detail
Štúdio L+S
Theatre

Štúdio L+S

Sezóna 2023
Štúdio L+S, s.r.o., Námestie 1. Mája 5, 811 06 Bratislava
Event detail